DJI Spark Drone İncelemesi


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/birnumarayiz/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

The Spark is aimed at the dronie crowd, but shares tech from the Mavic such as obstacle detection, dual-band GPS and a visual positioning system that lets it hover in place up to 98 feet (30 m) above the ground — indoors or outside. Also, while the competition relies on electronic image stabilization alone, DJI put the Spark’s full HD video camera on a two-axis motorized gimbal for smooth results without sacrificing image quality. And DJI took its gesture controls to the next level with the drone, too.

Priced at $499 in the US, AU$859 in Australia and £519 in the UK, you don’t get much more than the drone and a single battery. For $699 (AU$1,199, £699), DJI bundles the Spark, extra props and a set of prop guards, two batteries and a charging hub for refreshing three batteries at once, a remote controller and a carry bag — a savings of $154, according to DJI’s site.

The bundle is a good value and worth getting if you think you might want to do more than quick flights for selfies. Then again, the Mavic Pro is pretty close in price and can be flown farther, faster and for longer, it has a better camera and stabilization and folds up to a very travel-friendly size as well. Basically, if you’re really interested in learning to fly a drone immediately for capturing spectacular photos and video, save up for the Mavic. The Spark is a great choice if your main goal is to get cool dronies, without limiting your opportunities to do more down the road.

Anında uçacaksın
Parlak renkli kabuğu – beyaz, mavi, yeşil, kırmızı veya sarı – ve minik çerçevesiyle Spark, korkutma faktörünü büyük ölçüde azaltır. Yeni pilotlar için, kutunun dışında, önemli olan herhangi bir gerçek kontrolü öğrenmek zorunda kalmadan uçabileceğiniz küçük bir şeye sahip olmak. Hover Camera Passport, akıllı telefonsuz uçuş için yüz algılamayı kullanan Owner Mode ile CES 2017’de büyük bir sıçrama yaptı ve DJI, Jest Modu ile benzer bir şey yapıyor.

Dörtlü üniteyi ateşleyin, kamera karşısında dururken önünde tutun ve güç düğmesine iki kez dokunun. Kamera hızlı bir tarama yapar, yüzünüze kilitlenir ve pervanelerini döndürür (parmaklarınızı izleyin). Bırak gitsin ve insansız uçak senin önünde duruyor.

Uçağı hareket ettirmek için avucunuzu kameraya doğru tutuyorsunuz ve uçağın ön ışıklarının yeşile dönmesini bekliyorsunuz. Sonra yukarı ve aşağı hareket ettirerek yükseltmek ve alçaltmak ve elinizi sola veya sağa hareket ettirmek için yan yana hareket ettirebilirsiniz. Elinize bir dalga verin, Kıvılcım sizden geriye doğru uçar ve ardından hareketlerinizi izlemeye başlar. Baş parmaklarınızla ve işaretçilerinizle bir çerçeve şekli yapın; fotoğraf çekecektir. Kolunuzu zeminle 45 derecelik açıyla yan tarafınıza koyun; video kaydını başlatabilir ve durdurabilirsiniz. Ellerinizi havaya Y şeklinde yerleştirin, size geri dönecektir. Elini altına koy ve avucuna düşecek (yine parmaklarına dikkat et).

Tüm bu hareketler pratik olsa da, sadece bir selfie almak için fiziksel kontrollerin nasıl kullanılacağını öğrenmekle karşılaştırıldığında hiçbir şey değildir. Ayrıca dikkat edilmesi gereken, birkaç üretici yazılımı güncellemesinin, Spark’ın duyurulmasından bu yana jest kontrol performansını geliştirdiğidir; bu nedenle, ilk kullanıcı incelemelerinin zaman damgasını göbeğe çekmeden önce kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Sınırlamalar, birkaç

Jest kontrolleri, Spark’ın açıklandığı zaman öne çıkan bir özellikti, çünkü, gerçekten de çok havalıydı. Ancak, yapabilecekleri konusunda oldukça sınırlı. Hızlı bir selfie veya hızlı bir video klip çekmek istiyorsanız sorun değil, ama bu kadar.

Daha fazlasını yapmak istiyorsanız, yapabilirsiniz; iPhone veya Android cihazınızı drone‘un Wi-Fi sinyaline bağlamanız ve DJI Go 4 uygulamasını açmanız yeterlidir. Uygulamayı kullanarak şirketin Phantom dronları ve Mavic Pro (Walmart’ta 799 $) ile yapabileceğiniz şeylerin çoğunu yapabilirsiniz, ancak sanal çubuklarla uçacaksınız. Mesele şu ki, ekranda o kadar çok oluyor ki, özellikle de iPhone 7 gibi daha küçük bir telefondaysanız (Walmart’ta 630 dolar) bu şekilde uçmak zor olabilir.

Yapmanız gereken en iyi şey, yeni QuickShot Akıllı Uçuş Modları. Modlardan birini seçin – Roket, Dronie, Daire ve Helix – otomatik olarak kamera hareketini gerçekleştirir ve işlem sırasında hızlı bir video klip çeker. Bu klip daha sonra müzik eklenmiş ve paylaşıma hazır olarak telefonunuza indirilebilir.

Uçağı belirli bir noktaya göndermenize ya da ekranınızdaki bir dokunuşla koordine göndermenize olanak sağlayan TapFly ve uçağı sizi ya da ekranda seçtiğiniz başka bir konuyu takip edecek şekilde ayarlayan ActiveTrack gibi diğer Akıllı Uçuş Modları da var. Bununla birlikte, telefonla uçtuğunuz için, 100 metre (328 fit) uzağa ve 50 metre (164 fit) yüksekliğe, engelsiz ve parazitsiz bir şekilde erişen kablosuz menzili ile sınırlandırılmış olursunuz.

Bu kısıtlamalardan kurtulmak için Spark’ın 149 $ uzaktan kumandasını satın almanız gerekir. Kumandayı Kıvılcım ile telefonunuzu kumanda cihazıyla eşleştirdiğinizde, dronun tam kontrolünü ve kamerasından 2 km uzaklıktaki kameradan 720p çözünürlüklü bir görüntü elde edersiniz. Eğer bir quadcopter uçurmaya zaten aşina iseniz, bu kıvılcımı pilotu çok daha eğlenceli hale getirir. Ayrıca, uçuş verileri için tüm ekranınızı terk eder ve çekimlerinizi çerçeveler ve kamerayı kontrol etmek için fiziksel kontroller ekler. Ayrıca, drone’un 31 km / s’ye (50 kph) kadar uçabilmenizi sağlayan Spor moduna erişmenizi sağlar.

Ne yazık ki, kontrol cihazının değeri başka bir sınırlamaya karşı tartılmalıdır: Pil ömrü. DJI’ya göre, rüzgarsız koşullarda 12.4 mil (20 kph) sabit bir hızda uçarken, 16 dakikalık bir uçuş elde edebileceksiniz. İnişe zorlanmadan önce 10 ila 14 dakika arasında bir yere gitme ihtimaliniz daha yüksek. Şimdi, dronun boyutunu ve ağırlığını göz önünde bulundurarak, bu kötü bir uçuş süresi değil, ancak kontrolörün ekstra menzilini daha az kullanışlı hale getiriyor.

Ekstra piller size her biri yaklaşık 50 dolar verir ve muhtemelen en az birini yedek olarak satın almak istersiniz. Spark, USB kablosu ile şarj edebileceğiniz ilk DJI’dir (arkada microSD kart yuvasıyla birlikte bir Micro-USB bağlantı noktası vardır), seyahat için iyi bir seçimdir ve seyahatler arasında pilinizi doldurmak için taşınabilir bir güç bankası kullanabileceğiniz anlamına gelir .

Büyümek için bir tane
DJI Spark, şirketin kategori lideri teknolojilerinden bazılarını daha uygun bir fiyata küçük, ulaşılabilir bir kamera uçağına yerleştiriyor. Kamerası da, özellikle mevcut rekabetine karşı mükemmel. Ancak, daha ucuz olmasının bir nedeni, temel olarak dronu ve başka hiçbir şeyi almamanızdır. Sonunda telefonunuzla kontrol edilen özçekimlerden veya kısa mesafeli doğal çekimlerden daha fazlasını yapmak isteyebileceğinizi düşünüyorsanız, aklınızda bulundurmanız gereken bir şey. Kontrolör çok büyük bir fark yaratıyor ve daha fazla menzili ve kontrolü istiyorsanız kesinlikle yatırıma değer. Ama gerçekten, daha iyi fotoğraf ve video kalitesiyle birlikte asıl amacınız buysa, tasarruf edin ve Mavic Pro’yu satın alın.

Bir önceki yazımız olan Parrot Bebop Drone 2 İncelemesi başlıklı makalemizde drone, Parrot Bebop ve Parrot Bebop Drone 2 hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
Uzmanlar uyardı! WhatsApp’ta paylaşılan bu link’e sakın tıklamayın!

Siber güvenlik uzmanları popüler mesajlaşma uygulaması...

50 bin kişiye müjde kadroya alınacak

Kamu İktisadi Teşebbüsleri’nde çalışan 50 binden...

göz lensi nedir nasıl takılır?

Göz lensi günlük hayatımızda bazı kişilerin...

Kapat