En iyi 100 savunma şirketi listesinde ASELSAN bakın kaçıncı sırada


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/birnumarayiz/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

ASKERİ Elektronik Sanayii (ASELSAN), dünyanın ilk 100 savunma sanayi şirketinin yer aldığı ‘Defense News Top 100’ listesinde üç basamak yükselerek 52’nci sıraya çıktı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli askeri yayıncılık kuruluşu Defense News dergisi tarafından her yıl bir önceki yılın savunma satışları baz alınarak yayımlanan ve dünyanın en prestijli savunma sanayisi listesi olarak kabul edilen “Defense News Top 100” listesinde geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 4 Türk şirketi yer aldı. 

Listeye bu yıl dahil edilen Çinli şirketler üst sıralarda yer alırken; Türkiye’den de ASELSAN, STM, ROKETSAN ve TUSAŞ listede kendine yer buldu.

2006 yılında, dünyanın ilk 100 savunma sanayi şirketi listesine giren ASELSAN, geçen yıl 55’inci sıraya kadar çıkmıştı. ASELSAN, bu yıl üstlendiği yeni projelerle başarı grafiğini yükselterek 1,8 milyar dolara yaklaşan cirosuyla üç basamak yükselerek 52’nci sıraya yerleşti.

ASELSAN’ın hedefine çok az kaldı

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, ASELSAN’ın kurulduğu 1975’ten bu yana Türk ordusunun elektronik cihaz ve sistem alanında en önemli kaynağı olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Ordumuzun bize gösterdiği güveni boşa çıkarmamak için 40 yılı aşkın süredir durmadan çalışıyoruz. Dünyanın 64 ülkesine ihracat gerçekleştirirken ‘Türk Ordusu da bu sistemi kullanıyor’ sözünü altını çizerek gururla söyledik. ASELSAN, milli ve yerli sistemler geliştirerek teknolojide tam bağımsızlık için 7 bini aşkın personeli ile gece-gündüz çalışmaya devam ediyor. Başta savunma alanında olmak üzere Türkiye’nin teknolojik bağımsızlığı ve gelişimi için çalışmaya devam edeceğiz. Dünyanın ilk 50 savunma sanayi firmasından biri olma hedefimizi gerçekleştirmeye çok az kaldı. Devletimizin ve ASELSAN ürünlerini kullanmayı tercih eden dost ve müttefik ülkelerimizin desteği ile bu hedefi kısa sürede gerçekleştireceğimize inanıyoruz.”

Bir önceki yazımız olan İstanbul'a yeni taksi dolmuş hatları geldi başlıklı makalemizde İstanbul yeni taksi dolmuş hatları, Kadıköy-Beykoz taksi dolmuş hattı ve Suadiye-Ataşehir taksi dolmuş hattı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
Dolar ve Euro’da hareketli dakikalar! Sert düştü

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yurt...

Evde Siyah Nokta Bandı Hazırlama

Siyah nokta, cildin alt katmanların da...

Mobil Dünya Kongresi’nde 5G rüzgarı

Huawei, bu yıl Barselona'da Mobil Dünya...

Kapat