TEOG VELİLERİ DİKKAT!!

Daha önce hatırlayacağınız üzere TEOG nezaman isimli makalemizde TEOG hakkında merak edilenleri açıklamıştık. Bildiğiniz üzere öğrenciler birçok dersin sınavlarına girmektedirler.Kafaları neredeyse fazlasıyla karışık çünkü birçok sınava girerler Türkçe olsun matematik olsun bu ve bunun gibi birçok sınav daha, bu yüzden birazdan aşağıda belirtilen yönergeleri okuyun ve kızınıza/oğlunuza daha fazla stres yaşatmayın.

BAŞKALARIYLA KIYASLAMAYIN

Evet başlıktan da anlaşıldığı gibi genellikle bunu anneler yapar çocuklarınızı fazlasıyla başka kişilerin çocuklarıyla kıyaslama yaparsınız oğlunuzun derslerinde zayıflama görülebilir ve bu sizi daha da üzer çocuğunuzun en iyi arkadaşıyla kıyaslama yaparsanız zaman geçtikçe çocuğunuz en iyi arkadaşıyla not yarışları yapmaya başlar. yapılan araştırmaları göre insanların en iyi arkadaşım diyenlerin %98 i şuanda en iyi arkadaş değiller ve %72 si not kıyaslanmaları yüzündendir ve zaman geçtikçe anlarsınız durumun kötüye gittiğini uzun lafın kısası sizin çocuğunuz size özeldir.Diğer çocuklarda sahibine

KENDİNİZİ ACINDIRMAYIN

Genellikle çalışan anne ve babalar çocuklarına”Senin için çalışıyoruz”gibi sözler söylemektedirler.Tabii bunları söylerken de çocuklarının psikolojisi alt üst olanlar var odalarına gidip ağlayanlar ve daha birçok örnek  söylenebilir.Siz siz olun çocuğunuzun yanında böle şeyler söylemekten kaçının çocuğunuz zaten sizin ne halde olduğunu bilebilir. Empati kurun mesela siz de öğrenci zamanlarından geçtiniz notlarınız düşük geldiğinde anne ve babanız size de kızardı belki size kızdığı için ağlamışsınızdır da belki yani demem o ki çocuğunza kendinizi acındırmayın psikolojileri düşerek sınav anında bile sizi hatırlayıp notlarında düşüş yaşanabilir.

ÇOCUĞUNUZU ZORLAMAYIN

Çoğu anne ve babaların çocuklarına söylediği söz”Ders Çalış” veya da ”Ders çalış diye diye dilimde tüy bitti” yine böyle söyleyerek çocuklarını strese sokarlar biliyorum şimdi bana kızacaksınız ama olsun aşağıdaki başlık sizlere yardımcı olacaktır.

ÇALIŞMA PROGRAMI HAZIRLAYIN

Çoğu öğretmenin ve çoğu uzmanlarında dediği gibi çocuğunuza günlük programlar hazırlayın (biz size aşağı örnek çalışma programı koyduk inceleyebilirsiniz) tabi dinlenme saatleri de ekleyin bunu neden söyleyin çünkü bazı anne ve babalar dinlenme saatleri koymamakta dinlenme saatleri koymak fazla önemli neden mi ? çünkü çocuğunuz çalıştığı bilgileri hafızasında tutması için ve bilgilerinin yatışması için dinlenme önemlidir.Ve de zamanı zamanına uygun davranmanız gerekir.Çocuğunuzun 1 dakika zamanı kalmış bile olsa o zamanı dinlenerek geçirsin ve de ders çalışmasını uygun görürseniz küçük hediyeler alın git gide böyle yaparsanız çocuğunuzun çalışma motivesi artacak ve TEOG a hazır olacaktır.

 

ÇOCUĞUNUZA İZLETİN

Bir önceki yazımız olan Ağlayan Kek Tarifi başlıklı makalemizde 2017, ağlayan ve ağlayan kek hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
Vakıfbank Kredi Çıkar Mı?

Vakıfbank kredi çıkar mı sorusu bireysel...

Hadise – Sıfır Tolerans Şarkısı ve Sözleri

Hadise Açıkgöz'ün yeni çıkardığı müziği dinlemek...

NASA duyurdu TESS uydusu uzay yolunun ilk yılını tamamladı

NASA, Geçiş Halindeki Öte Gezegen Araştırma...

Kapat