İşte Yerli ve milli genel maksat helikopteri Gökbey

Türkiye’nin genel maksat helikopter ihtiyacını karşılayacak T625 helikopteri, ilk uçuşunu başarıyla yaptı. T625 sorunsuz havalanarak, gerçek bir uçuş ortamında manevra denemelerini gerçekleştirdi

ürk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından yerli imkanlarla geliştirilip üretilen T625 Genel Maksat Helikopteri, ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda TUSAŞ tarafından yürütülen Özgün Helikopter Programı’nda ilk uçuş heyecanı yaşandı.

Bir süredir yer testlerine devam edilen T625 helikopteri geçen günlerde üretim hangarından çıkarılarak uçuş hattına taşındı. Dün sabah saat 06.00 sıralarında motoru çalıştırılan T625 helikopteri, iniş takımlarını ilk defa yerden kaldırdı. Projede gece gündüz çalışarak yoğun emek sarf eden mühendis ve teknisyenlerin de katılımıyla TUSAŞ test pilotları kontrolünde ilk kalkışını yapan T625 helikopteri, sorunsuz şekilde havalanarak, gerçek bir uçuş ortamında manevra denemelerini icra etti. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir bu gelişmeyi sosyal medya hesabından, “Tamamen milli kaynaklarla geliştirilen ilk helikopterimizin ilk uçuşu vatana millete hayırlı olsun. Tüm emeği geçenlere sonsuz teşekkür ve tebrikler. Rabbimize hamdolsun” ifadesiyle duyurdu. T625 helikopteri, yerli imkânlarla geliştirilip üretilen gövde, transmisyon, dişli kutusu, güç aktarma organları, iniş takımları ve elektronik sistemleriyle TUSAŞ pilotlarına emanet edildi.

T129 Atak helikopterinden elde edilen tecrübe ve bilgi birikiminden de faydalanılan T625, Türk havacılığının ulaştığı noktayı da göstermiş oldu. Helikopterin, elde edilen bu başarıyla birlikte, yer ve uçuş testlerini müteakip, sertifikasyon ve kalifikasyon süreçlerinin de tamamlanmasıyla 2020’li yıllarda semadaki ve envanterlerdeki yerini alması hedefleniyor.

DEĞİŞİK ALANLARDA HİZMET VERECEK
ASKERI ve sivil alanda geniş bir yelpazeye hitap eden T625 Genel Maksat Helikopteri, kendi alanında küresel anlamda geleceğin gereksinimleri göz önünde bulundurularak tasarlandı. Helikopterin, yüksek irtifa ve sıcaklıkta, zorlu iklim koşullarında, gerek performans ve manevra kabiliyeti gerekse sağladığı yüksek kabin/azami kalkış ağırlığı oranıyla Türkiye’de ve uluslararası arenada söz sahibi olması hedefleniyor. Üstün faydalı yük imkanı ve farklı konfigürasyon seçenekleri sunmayı öngören T625 helikopterinin, arama-kurtarma, personel taşıma, VIP, yangınla mücadele, hava ambulans ve offshore gibi alanlarda hizmet vermesi öngörülüyor.

SHGM’DEN ÖZEL UÇUŞ İZNİ
SİVİL Havacılık Genel Müdürlüğü’nce (SHGM), T625 Genel Maksat Helikopteri‘ne yönelik denetlemelerin sonuçlanmasıyla TC-HLP kuyruk numaralı ilk prototip helikopter için “deneysel amaçlı özel uçuş izni” verildi. TUSAŞ, söz konusu izinle özgün tasarıma dayalı geliştirmekte olduğu helikopter için uçuş testlerinin en önemli aşamalarından biri olan “havada asılı kalma (hover)” uçuşunu gerçekleştirdi. Testler, SHGM koordine ve izni diğer uçuş zarf noktalarını da kapsayacak şekilde adım adım sürdürülecek.

Bir önceki yazımız olan Yeni İstanbul Havalimanı internet altyapısı ile çok konuşulacak! başlıklı makalemizde istanbul havalimanı, İstanbul Yeni Havalimanı ve stanbul Yeni Havalimanı’nın dijital altyapısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
Almanya Vizesi Başvuru Şartları

Günümüzde pek çok kişi Almanya ziyaretlerini...

Yılbaşı Masası Nasıl Hazırlanmalıdır?

Yeni bir yıla adım adım yaklaşırken...

MSB – Şehit Listesi Sorgulama

E-Devletten soyağacına bakarak büyüklerinin ismini öğrenenler...

Kapat