İstanbul’da 77 derme çatma göçmen yakalandı

İstanbul’da 77 derme çatma göçmen yakalandı

Türkiye göç dalgasına aleyhinde sınırlardaki güvenlik tedbirlerini artırırken, yurt içindeki kaçak göçmenlere yönelik operasyonlar da sürekli devam ediyor. İstanbul Güvenlik Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığı ile Çaba ve Sınır Kapıları Şubesi ekipleri, ülkeye kaçak yollardan giren ve “organizatörler” aracılığı ile İstanbul’a gelen derme çatma göçmenlerin yakalanmasına yönelik bir dizi çalışma gerçekleştirdi.

Avrupa’dan önceki son durak

Uluslararası göçmen kaçakçılığıyla uğraş çerçevesinde 11 ve 17 Nisan tarihleri arasında Esenyurt, Küçükçekmece, Bahçelievler ve Başakşehir ilçelerinde insan kaçakçılığı ağlarının elinde yer alan adresler ile ‘şok evleri’ de dahil çok sayıda noktaya işlem düzenlendi. Yurda illegal yollarla gelen ve buradan da Avrupa ülkelerine geçiş için fırsat kollayan baştan savma göçmenlere yönelik yürütülen soruşturma çerçevesinde 77 derme çatma göçmen yakalanarak gözaltına alındı. Bu operasyonlarda göçmen kaçakçılığında kullanılan 4 minibüse el konulurken, 5 şişme bot, 18 uyku tulumu, kamp malzemeleri, bot şişirme pompaları, 10 kürek ve sınır hattındaki duvar veya tel örgüleri aşmakta kullanıldığı farzedilen 4 merdiven ele geçirildi.

Kaçakçılığı ağlarına mensup 3 kişi tutuklandı

Operasyonların devamında kaçak göçmenlerin sevkini karşılayan 4 insan kaçakçısı da yakalandı. İnsan kaçakçılığı ağına mensup 4 kişiye ilk etapta 198 bin 198 lira yönetimle ilgili para cezası kesilirken, adli makamlara sevk edilen zanlılardan biri hakkında adli denetim hükümleri uygulandı. Geri kalan öteki 3 kaçakçı ise polisteki ifade işlemlerinin ardındaki çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak hapse hükümlü edildi.

Öteki yanlamasına, şehir genelinde İstanbul polisince gerçekleştirilen uygulamalar esnasında adli ve yönetimle ilgili operasyon yapılan 373 kişi Pendik Şehit Ozan Özen Ara Sevk Merkezi’ne, Türkiye’de yasal olarak kalış hakkı olmayan bin 271 derme çatma göçmenin ise Tuzla Geri Gönderme Merkezi’ne teslim edildiği aktarıldı. Bu şahıslardan 30’u hudut dışı edilirken, 33’ü sınır dışı edilmek üzere ayrı illere gönderildi. 137 firari göçmeninin İl Göç İdaresi kararıyla özgürlük bırakıldığı aktarıldı. Ayrıca bin 444 kişinin de sınır dışı işlemlerinin devam ettiği kaydedildi.

Sadık Kahraman
 

sizlere www.birnumarayiz.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: