Dolar ve Euro’da hareketli dakikalar! Sert düştü

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yurt içi piyasanın kapalı olduğu günde Dolar/TL, uluslararası piyasalarda 5.53 seviyelerinde hareket ediyor. Kur, uluslararası piyasalarda gün içinde yüzde 2’nin üzerinde düşüşle 5.52 seviyelerine kadar geriledi.

Dolar/TL geçtiğimiz haftayı 5.62 TL seviyesinden kapatmıştı. Küresel piyasalardaki sert satış baskısı ve Cumhur İttifakı’nın geleceğine yönelik ittifaktaki iki parti MHP ve AKP’den gelen açıklamalarla geçen hafta sert dalgalanan dolar/TL TCMB’nin perşembe günkü faiz kararı ardından 5.65’in altında hareket etmişti.

Bu hafta yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 31 Ekim Çarşamba günü İstanbul’da açıklayacağı yılın 4’üncü Enflasyon Raporu takip edilecek.

19 EKİM’DE 5.52’Yİ TEST ETMİŞTİ
Dolar/TL ABD’li rahip Andrew Brunson sonrası Türkiye ABD ilişkilerine ve yaptırımlara ilişkin iyimser beklentilerle 19 Ekim’de 5.5267’e kadar gerilemiş ancak 5.50 seviyesinin aşağı yönlü kırılamamasının ardından yönünü yukarı çevirmişti. Kur 25 Ekim’de Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrasında ilk tepki olarak 5.71’e yükselse de daha sonra 5.65 TL’ye gerilemiş, gün içinde 14:40’ta da 5.6341’e kadar düşmüştü. Düşüşe Ortadoğulu bir fonun döviz bozarak Türk tahvili alması ve Borsa İstanbul’a yatırım yapmasının neden olduğu ileri sürüldü. Merkez Bankası (TCMB) 25 Ekim’deki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faizini beklentilere paralel yüzde 24 seviyesinde sabit tuttu.

İTTİFAK AÇIKLAMASIYLA 5.75’E TIRMANMIŞTI

Kur 23 Ekim’de küresel piyasalardaki sert satış baskısı ve Cumhur İttifakı’nın geleceğine yönelik ittifaktaki iki parti MHP ve AK Parti’den gelen açıklamalarla sert dalgalanmış, 5.75’e kadar tırmanmıştı.

MERKEL İDDİALARI SONRASI EURO DÜŞÜŞE GEÇTİ
İddiaların basına yansımasının ardından euro uluslararası piyasalarda dolar karşısında değer kaybetmeye başladı. 12.30 itibariyle euro/dolar kuru 1,1369’dan işlem görüyor.

Kaynak : Lalegulhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: