TEST ÇÖZERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ?

TEST ÇÖZERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ?

Test tekniğini kavramak hem öğrenciyi daha doğru sonuçlara yönlendirir hem de testi çözerken hız kazandırır. Sınavda sorular test tekniğine göre sorulduğu için,test tekniği mutlaka kazanılmalıdır. Bu tekniği öğrenmede mutlaka bilgiye ihtiyaç vardır, ama aynı zamanda yorum gücünü kazanmak, süreyi iyi kullanmak, kıyas yapabilmek ve farklı olanı diğer benzer olanlardan ayırabilme yeteneğini geliştirmek konu bilgisi ile birlikte olması gereken önemli yardımcılardandır. Test tekniğine alışmak için bol bol soru çözülmelidir.

TEST ÇÖZERKEN…

Test çözülecek konu bütün ayrıntılarıyla bilinmeden teste geçilmemelidir. Eğer konu önceden çalışılmış ise teste geçmeden önce konu tekrar edilmelidir. Böylece unutulmuş olabilecek bazı konular ve formüller hatırlanacak ve testteki sorular duraksanmadan çözülecektir. Diğer türlü konu tekrar edilmeden yapılacak olan test çözümü önceden öğrenilen konu ile ilgili karışıklara sebep olacak ve öğrenci kesin bildiğinden bile şüphe eder hale gelecektir. Konu bütün yönleriyle bilinmeden test çözümü,vakit kaybıdır. Test sonucunda öğrencinin yanlışının çok çıkmasına ve moralinin bozulmasına neden olur.
Yeni öğrenilmiş konularla ilgili test çözerken kolay sorulardan zor sorulara doğru bir yol izlenmelidir. Bunun için de test kaynakları seçimi çok önemlidir.

Öğrenilen konu ile ilgili yeteri miktarda soru çözülmelidir. Bu miktar dersin çeşidine göre, hatta aynı dersin farklı iki konusuna göre bile farklılık gösterebilir. Farklı kaynaklardan öğrenci mümkün olduğunca faydalanmalıdır, fakat amaca hitap etmeyen kaynaklar boşa zaman harcanmasına ve gereksiz bilgilerin öğrenilmesine neden olabilir.

Bütün çalışmalarda sorular zaman tutarak çözülmelidir. Test sorularında ve sınavlarda asıl rakibin verilen süre olduğu unutulmamalıdır. İlk kez fazla miktarda soru çözmeye başlayan bir öğrenci için hedef, bir soruya en fazla bir dakikalık zaman ayıracak şekilde soruları doğru cevaplandırmak olmalıdır. Kaliteli dokümanlardaki soruların büyük bir çoğunluğu bir dakikanın altında çözülebilecek sorulardan oluşmaktadır. Öğrenci, bu seviyeye çıkabilmesinin tek yolunun bol bol soru çözmek olduğunu bilmelidir.

Test çözerken öğrenci kendini gerçek sınavdaymış gibi düşünmelidir. Sürekli olarak kısa süreli molalar vermek yerine bir oturumda ara vermeden soru çözmeye çalışmalıdır.
Soru kökleri iyi okunmalı, soruda ne istendiği iyi anlaşılmalıdır. Böylece soru soru olmaktan çıkıp ipucu olacaktır. Zaman kazanmak için soruyu sonuna kadar okumadan cevap seçeneklerine geçmek öğrenciyi yanıltır. Soru kökleri okunurken olumlu veya olumsuz ifadelere edilmelidir. Soru kökünde verilen bilgilerin hiçbiri gereksiz yere verilmez. Bu bilgileri kullanan öğrenciler bu bilgileri kullanmayanlara göre başarılı olurlar, çünkü verilen bu bilgiler aslında problemin çözümüne katkısı olan ipuçlarıdır. Soruda gereksiz bilgi yoktur. Sözgelimi, bir geometri sorusunda iki uzunluğun paralelliği verilmişse bu bilgi o sorunun çözümünde mutlaka kullanılacak demektir. Öğrenci soruda verilen bilgileri değerlendirdikten sonra isteneni belirlemeli ve aradaki ilişkiyi bulmalıdır.

Her testte öğrenci bilgi düzeyinin altında ve üstünde sorularla karşılaşabilir. Ancak testin geneli itibarıyla standart bir bilgi birikimiyle çözülebilecek sorular ağırlıktadır. 
Öğrenci sorulara önyargılı yaklaşmamalıdır. “Bu soru çok zor, kesinlikle yapamam,” veya tam tersi “bu soru çok kolay cevap A şıkkı” gibi zaman kazanmaya yönelik aceleci davranışlar, kazanmak yerine kaybetmeye sebep olabilir.

Hatalı okuma alışkanlıkları da önemli sorular yaşanmasına neden olabilir. Olumsuz bir ifadeyi olumlu olarak okumak,soruyu ve cevabı hatalı düşünmeye ve yanlış seçeneği belirlemeye sebep olabilir. Seçeneklerden hiçbirisiyle alakalı olarak tahmin yürütülemiyorsa veya sorunun ait olduğu konu bilinmiyorsa,soru cevaplandırılmamalıdır. Yani bilinmeyen sorular boş bırakılmamalıdır.

Bazen seçeneklerdeki yanlışları bulmak bir doğruyu bulmaktan daha kolaydır. Yanlış seçenekleri eleyerek doğru cevaba ulaşmak bazen daha az vakit alır.
Testlerde öğrenci kendini en iyi hissettiği dersin sorularıyla başlamalıdır.
Öğrenci test çözerken seçeneklerdeki kendi görüşü olan seçeneği değil, soruda istenilen doğru cevabı bulmaya çalışmalıdır. Bu, özellikle sözel derslerin sorularını ilgilendiren önemli bir durumdur.

Yine sözel derslerin testlerinde karşılaşılan bir durum olarak bütün seçenekler okunmadan şıklar işaretlenmemelidir. Çünkü bazı sorularda doğru cevap değil en doğru cevap sorulur. Bu tip soruların doğru cevapları kesinlik sırasına göre sıralanabilir olmaktadır.
Her sorunun çözümünden sonra o sorunun sağlaması yapılmalıdır. Özellikle uzun çözüm gerektiren sayısal derslerin sorularında işlemin sonucu bulunduktan sonra bir kere daha soruda ne istendiği kontrol edilmelidir.

Öğrenci sınav esnasında veya test çözerken hızını belirli aralıklarla kontrol edilmelidir. Yorulduğunu hissettiği anlarda kısa molalar vermelidir. Fakat test çözerken değil de çalışmaya başlayacağı zaman kendisini yorgun ve isteksiz hisseden bir öğrenci çalışma saatlerini yanlış seçmiş demektir. En kısa zamanda haftalık çalışma planında değişiklikler yapmalıdır.

Çözülen her testte seçenekler cevap kağıdına işaretlenirken kaydırma yapmak gibi basit ve dikkatsizlik sonucu oluşan durumlara düşülmemelidir.Karşılaşılan zor sorularla öğrenci zaman kaybetmemelidir. Zaman karşı bir yarış içine girilmelidir. Ayrıca zor soruyu yapanlar değil çok soruyu doğru biçimde cevaplandıranlar sınavı kazanır.

Sözel derslerde, özellikle Türkçe dersine ait olan paragraf sorularında ilk önce soru kökü okunmalı,daha sonra paragraf okunmalıdır. Böylece öğrenci bir yandan cevabı araştırmış olacaktır. Diğer türlü paragraf okunduktan sonra soru kökü okunacak, daha sonra soruda sorulan sorunun cevabını bulmak için paragrafın tekrar okunması gerekecektir.
Öğrenci sınavlarda çevresindeki kişilerin hangi testi çözdüğü veya kaç soruya cevapladığıyla ilgilenmemeli veya bunun gibi kendisine vakit kaybettirecek ve motivasyonunu bozacak davranışlarda bulunmamalıdır.

Test hızı ancak bol bol soru çözerek arttırılabilir. O yüzden öğrenci soru çözümüne mümkün olduğunca vakit ayırmalıdır.

Cevap anahtarı olan testler çözülürken testin tamamı bitmeden cevap anahtarı kontrolü yapılmamalıdır. Bu, öğrencinin konsantrasyonunu bozar ve de aşırı derecede vakit kaybına beden olur. Alışkanlık yaptığı taktirde ise öğrencinin akıcı bir biçimde soru çözmesini engeller. Boş bırakılan sorular yanlarına boş manasına gelen işaretler konularak sonraki soruya geçilmelidir.yapılmayan soruların cevabını öğrenip tekrar çözmeye çalışmak hatalıdır ve zaman kaybına yol açacaktır. En son cevap anahtarı kontrol edilirken boş bırakılan sorurla ilgilenmelidir.

Soruların çözümünden sonra mutlaka ve mutlaka cevap anahtarı kontrolü yapılmalıdır. Doğrular yanlışlar ve boş sorular belirlenmelidir. Yanlış yapılan veya boş bırakılan soruların tamamı mutlaka incelenmelidir. Hatta bilgi eksikliğinden mi yoksa dikkatsizlikten mi kaynaklanıyor belirlenmeli ve bu soruların çözümleri mutlaka öğrenilmelidir.
Sınav sırasında veya test çözerken yapılan hatalar öğrencinin moralini bozmamalı veya üzüntüye neden olmamalıdır.Yapılan hataların doğruya ulaşmak için bir fırsat olduğu bilinmelidir. Hata yapmak doğaldır, ama aynı hatayı tekrar tekrar yapmak yanlıştır.

Bir önceki yazımız olan Slime Nasıl Yapılır ? - How To Make Slime ? başlıklı makalemizde How to make Slime ?, Slime ve Slime Nasıl Yapılır ? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
Akın – Anlatamıyorum Şarkısı ve Sözleri

Son zamanlarda popüler olan şarkıyı dinlemek...

Mmo Fps, Online Futbol Oyunu Oyna

Günlük hayatlarında insanlar evlerinde ve ücret...

TÜGVA Nedir ?

  TÜGVA nın açılımı  Türkiye Gençlik...

Kapat