Rus Bayrağı Eski Casusun Zehirlendiği İngiliz Kasabasında Katedralde Uçuyor

Pazar günü İngiltere, Salisbury’deki katedralin dışında iskele üzerinde asılı bir Rus bayrağı. Eski bir Rus casusu ve kızı geçen yıl kentte zehirlendi.

LONDRA – İngiltere Salisbury’deki eski bir Rus casusuna karşı yapılan bir sinir ajanı saldırısının yıldönümünden iki hafta önce, birileri şehir sakinlerinin geçen yıl çektiği aceleyle alay ettikleri bir gecede kentin katedralinde büyük bir Rus bayrağını fırlattı. .

Katedralin etrafındaki iskeleden salınan Rus bayrağının görüntüleri, Pazar sabahı sosyal medyada geniş yer buldu.

Salisbury’nin dekanı Nicholas Papadopulos “bunu yapmak için son derece aptalca bir şey” olarak nitelendirdi.

Yetkili, “söz konusu devasa kişisel trajedileri ve geçen yıl Salisbury’ye benzeri görülmemiş sinir ajanı saldırılarıyla şehre verilen zararı hafifletiyor” dedi.

Pazar sabahı aceleyle kaldırılan bayrağını kaldırmak için binayı çevreleyen iskeleye kimin tırmandığı belli değildi. Katedralin bayrak polise teslim edildiğini söyledi.

 

Muhafazakar milletvekili John Glen Twitter’da “Ne aptalca bir gösteri” dedi. “Geçen yıl Salisbury’de ne yazık ki yaşanan ciddi olaylarla alay etmek”

Eski bir Rus casusu olan Sergei V. Skripal’in 4 Mart 2018’de askeri düzeyde bir sinir ajanıyla suikast girişiminde bulunması, Salisbury’deki yaşamını geçen yılın çoğuna bıraktı ve Rusya ve İngiltere’nin diplomatik ilişkilerini başlattı. diğerinin diplomatlarından.

Bay Skripal ve kızı Yulia Skripal, saldırıdan sağ kurtuldu, ancak Salisbury, aylarca yayılmakta olan teminat hasarı aldı.

Zehir izlerine dokunan bir dedektif hastalandı ve ailesi evlerini boşaltmak zorunda kaldı. Atılan bir parfüm kutusuna rastlayan iki Britanton, bir şişe zehir içeren çöpe atıldı. Bunlardan biri 44 yaşındaki Dawn Sturgess öldü.

Zehirlenmenin yıldönümü yaklaşırken, ebeveynleri Stan ve Caroline Sturgess, İngiliz hükümetinin de dahil olduğu eski bir Rus casusunun kendi aralarında yerleşmiş olduğu konusunda toplumu uyarmakta başarısız oldukları da dahil olmak üzere uzun süredir öfkelerini anlattı.

Aile üyelerine, öldüğü sırada hastanedeki Bayan Sturgess’e dokunduklarında koruyucu eldiven kullanmaları gerektiğini söylediler.

Caroline Sturgess geçen hafta The Guardian’a “Bir noktada saçlarını okşuyor ve ağlamaya başladım” dedi. “Bir gözyaşı silmeye gittim. Bir danışman bana “Yüzüne dokunma” dedi.

Ancak bu durum Rusya’da mizah konusu oldu.

Bay Skripal’a yapılan saldırının sorumluluğunu reddeden Rus makamları, saldırganların Rusya’nın askeri istihbarat teşkilatında görevli memurlar olduğu ortaya çıkarılsa bile, soruşturma boyunca meydan okur, alaycı bir ton aldı.

Rus devlet yayıncısı RT, Salisbury Katedrali’nin çikolata modellerini diğer haber ajanslarına tatil hediyesi olarak gönderdi.

Geçtiğimiz ay bir Rus oyuncak üreticisi Salisbury’deki Our Guys adında bir masa oyunu yayınladı ve oyuncuların saldırıda suçlanan iki adama, Anatoly Chepiga ve Aleksandr Mishkin’e benzeyen figürleri yeşil kafatasına ve kemiklerine sahip bir sprey şişesine taşımak için yarıştı.

Oyunu icat eden Mihail Bober, suçun Batıdaki haberlerinde çaresiz kaldığını söyledi.

The Guardian, “Bazı açılardan, Batı medyasına cevabımızın bir fikriydi: Zaten zaten” dedi.

 

Kaynak :Newyork times

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
Katar, Türkiye’den hücumbot almaya hazırlanıyor

ARES Tersanesi tarafından üretilen ve 65...

British Airways pilotları greve hazırlanıyor

İngiltere'deki Temyiz Mahkemesi, bir alt mahkemenin...

Ve beklenen özellik WhatsApp’a geliyor!

Sosyal medya devi Facebook'un bünyesinde günümüzün...

Kapat