Mehmetçik Irak’ın kuzeyindeki terör yuvalarına yönelik Pençe Kilit Operasyonu’nu başlattı

Mehmetçik Irak’ın kuzeyindeki terör yuvalarına yönelik Pençe Kilit Operasyonu’nu başlattı

Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Adnan Özbal ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı Karargahı’na geldi. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz göre karşılanan Bakan Akar, beraberindeki TSK komuta kademesi ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Merkezi’ne geçti. Burada Irak’ın kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik düzenlenen hava harekatına ilişkin veri alan Bakan Akar sonradan Muharip Hava Kuvveti Harekat Merkezi ile video konferans görüşmesi gerçekleştirdi.

‘Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, bu gece itibarıyla Pençe Kilit Operasyonu’nu başlatmıştır”

Hava harekatındaki ilişkin veri bölge Akar, “Irak’ın kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize karşın terör saldırılarını bertaraf etmek ve sınır güvenliğimizi temin etmek maksadıyla terör hedeflerine yönelik kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, bu gece itibarıyla Pençe Kilit Operasyonu’nu başlatmıştır” diye konuştu.
Işlem kapsamında terör örgütüne ait hedeflerin yoğun ateş altına alındığını vurgulayan Akar, “Hazırlanan plan kapsamında gerçekleştirilen operasyonda Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerindeki terörist hedefleri önce hava kuvvetlerimiz göre alev altına alındı. Kahraman pilotlarımız terör örgütüne ait barınak, sığınak, mağara, tünel, cephane depoları ile sözde karargahlardan oluşan hedefleri başarıyla vurdu. Fırtına, ÇNRA ve diğer topçu unsurlarımız kadar da belirlenen hedefler yoğun şekilde ateş altına alınarak tam isabetle vuruldu. ATAK Helikopterlerimiz, İHA ve SİHA’larımızla desteklenen kahraman komandolarımız ve bordo berelilerimiz karadan sızarak ve hava hücum harekatı ile bölgeye intikal etti. Şu ana kadar operasyonumuz planlandığı şekilde başarıyla devam ediyor. Birinci safhada belirlenen hedefler ele geçirildi” açıklamasında bulundu.

“Mehmetçiğin nefesi teröristlerin ensesinde”

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri unsurlarının ödev aldığı harekatı Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Küçükakyüz ile harekat merkezlerinden peşine düşüp takip ettiklerini gösteren Akar, şunları kaydetti:
“Harekatla ilgili planlama safhasından itibaren detaylı bir çalışma yaptık. Mehmetçiğimiz asil milletimizin sevgisinden, güveninden ve duasından aldığı ilhamla komutanlarının emir ve komutasında çalışmalarını büyük bir yiğitlik ve fedakarlıkla yürütüyor. Bugüne değin olduğu gibi bundan daha sonra da kendisine verilen görevleri başaracağından şüphemiz yok. İnşallah bu harekat da planlandığı şekilde başarıyla tamamlanacak. neticede 40 yıldan beri ülkemizin başına musallat olan terör belasından asil milletimizi kurtarmakta kararlıyız. En son terörist etkisiz ayla alınıncaya değin mücadelemiz devam edecek. Mehmetçiğin nefesi teröristlerin ensesinde. Terör örgütünün bir çökme süreci içinde olduğunu görüyoruz. sırası gelmişken tüm bu faaliyetlerimiz arkadaş ve kardeş Irak’ın egemenlik hakları ve toprak bütünlüğüne saygılı bir şekilde gerçekleşiyor. Bitmiş ifade etmek isterim ancak bizim tek hedefimiz teröristlerdir. Sivillerin, çevrenin, kültürel ve dini yapıların zarar görmemesi için azami hassasiyet gösterilmektedir.”

Harekata katılan pilotlara telsizden hitap etti

Ulusal Savunma Bakanı Akar, Pençe Kilit Operasyonu zarfında gerçekleştirilen hava harekatına katılan pilotlarla da telsizden görüştü.

Pilotlara başarı dileklerini ileten Akar, “Faaliyetlerinizi yakından büyük bir gurur ve gönül rahatlığıyla takip ediyoruz. Şu başlıca değin belirlenen hedefler planlanan şekilde başarıyla vuruldu. Hava Kuvvetlerimizin şanlı tarihine uygun olarak gerçekleştirdiğiniz bu görevler tekrar tekrar gururla hatırlanacak” dedi.
Ege, Akdeniz ve Karadeniz’de icra edilmekte olan Mavi Vatan Tatbikatı’nı sevk ve idare eden Deniz Filosu Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ile de görüşen Akar, “Bir taraftan terörle çaba operasyonlarımız devam ederken bir de ülkemizin denizlerdeki hak, ilgi ve menfaatlerini korumaya yönelik çalışmalarımız kararlılıkla sürüyor. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum, pruvanız neta denizleriniz ağırbaşlı olsun. Leventlerimize başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Bakan Akar, buradaki incelemelerini tamamlamasının peşinde beraberindeki TSK komuta kademesi ile Kara Kuvvetleri Harekat Merkezi’ne geçti.

MSB’den ‘Pençe-Kilit’ operasyonu hakkında tanımlama

Ulusal Savunma Bakanlığı, Pençe-Kilit operasyonu hakkında, “Türk Silahlı Kuvvetleri göre icra edilen başarılı operasyonlar neticesinde ağır kayıplar veren PKK/KCK terör örgütünün; Irak’ın kuzeyinde bir takım bölgelerde varlığını hâlen sürdürmeye, tekrar barınma alanları ve mevziler oluşturmaya devam ettiği ve geniş çaplı bir hamle hazırlığı içinde olduğu tespit edilmiştir” açıklamasında bulundu.

Milli Savunma Bakanlığı, Irak’ın Kuzeyinde gerçekleştirilen Pençe-Kilit operasyonu hakkında yazılı bir izah etme yaptı. Türk Silahlı Kuvvetleri kadar icra edilen başarılı operasyonlar neticesinde ağır kayıplar veren PKK/KCK terör örgütünün; Irak’ın kuzeyinde bazı bölgelerde varlığını hâlen sürdürmeye, bitmiş barınma alanları ve mevziler oluşturmaya devam ettiği ve geniş çaplı bir saldırı hazırlığı içinde olduğu tespit edildiği kayıtlı açıklamada, “PKK/KCK ve öteki terörist unsurları etkisiz hâle alınarak Irak’ın kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize karşın terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğimizi sağlamak maksadıyla; Birleşik Milletler Anlaşması’nın 51’inci maddesinden doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda, Irak’ın kuzeyinde (güya Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerinde) yer alan terörist hedeflere karşı ‘Pençe-Kilit’ operasyonu başlatılmıştır” denildi.

Işlem öncesinde PKK/KCK örgütüne ait sığınak, barınak, mağara, tünel, mühimmat depoları ile güya karargâhlardan oluşan hedefler hava harekâtı ile alev altına alındığı belirtildi.

Hava atak harekâtı öncesinde bölgede konuşlu Kasırga, ÇNRA ve öteki topçu unsurları kadar da belirlenen hedefler yoğun şekilde alev altına alınarak tam isabetle vurulduğu vurgulandı.
Hava kuvvetleri ateş takviye vasıtaları HÜCUM helikopterleri, İHA ve SİHA’larla desteklenen Komandolar ve Özel Güç unsurları karadan sızarak ve hava hücum harekâtı ile bölgeye intikal ettirildiği açıklandı.
Dost ve müttefiklerle koordine edilerek icra edilen harekâtta, en fazla oranda yerli ve millî mühimmat kullanılarak terör örgütünün bölgedeki varlığına ağır bir darbe indirildiği vurgulandı.

Harekât esnasında; sivillerin, tarihî ve kültürel varlıklar ile çevrenin zarar görmemesi için her türlü tedbir alındığı belirtilmiş açıklamada, “Irak’ın toprak bütünlüğüne saygılı olarak gerçekleştirilen bu operasyonda sadece teröristler maksat alınmaktadır. Asil milletimizin bağrından meydana çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri kadar ülkemizin ve milletimizin güvenliği için terörle mücadeleye en son terörist etkisiz hâle alınıncaya değin azim ve kararlılıkla devam edilecektir” denildi.
 

sizlere www.birnumarayiz.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: