Bakan Akar’dan Pençe Kilit Operasyonu’na karşın kritik talimat

Bakan Akar'dan Pençe Kilit Operasyonu’na karşın kritik talimat

Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak’ın kuzeyinde Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerindeki terörist hedeflere yönelik dün gece itibarıyla karadan ve havadan Pençe Kilit Operasyonu’nu başlattı. Işlem çerçevesinde düzenlenen hava harekatını beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi’nden takip eden Akar, sonradan Komutanlarla Kara Kuvvetleri Komutanlığına geçti.

“Fazla sayıda terörist etkisiz hale getirilmiştir”

Harekat Merkezi’nde Pençe Kilit Operasyonu çerçevesinde gerçekleştirilen hava saldırı harekatını takip eden Bakan Akar, sahadaki son duruma ilişkin data aldı, harekata katılan birliklerin komutanları ile video konferans toplantısı gerçekleştirdi. Irak’ın kuzeyinden gelen terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğini karşılamak maksadıyla Pençe Kilit Operasyonu’nu başlatıldığını dile getiren Akar, şunları söyledi:
“Uzun süreden beri yapılan hazırlık ve koordinasyona müteakip dün akşamdan itibaren Pençe Kilit Operasyonu’nu başlatmış bulunuyoruz. Şu an itibarıyla planlanan hedeflerin tamamı ele geçirilmiş durumdadır. Arkadaşlarımız görevlerini başarıyla gerçekleştirdi. Teröristlere ait tespit edilen sığınak, barınak, mağara, tünel, mühimmat depoları ile güya karargahları hava harekatı ve alev yardım vasıtalarıyla büyük bir başarıyla tahrip edilmiştir. ATAK helikopterlerimiz, İHA ve SİHA’larımızla desteklenen kahraman komandolarımız ve bordo berelilerimiz hava hücum harekatı ve karadan sızmak suretiyle bölgeye intikal etmiş ve belirlenen hedefleri ele geçirmiştir. Çok sayıda terörist etkisiz hale getirilmiştir. Arama-tarama faaliyetlerimiz devam etmektedir, sayının önümüzdeki saatlerde, günlerde daha da artmasını bekliyoruz.”

“Işlem planlandığı gibi başarılı bir şekilde devam ediyor”

“Kara, Deniz ve Hava kuvvetleri unsurlarımızın katıldığı işlem planlandığı gibi başarılı bir şekilde devam etmektedir” açıklamasında bulunan Akar, şöyle devam etti:
“40 yıldan beri ülkemizin, milletimizin başına musallat olan terör belasından ülkemizi ve milletimizi kurtarmak için faaliyetlerimiz bundan önce olduğu gibi şimdi de kararlılıkla devam etmektedir. Faaliyetlerimiz dost ve kardeş Irak’ın toprak bütünlüğüne, bağımsızlık haklarına saygılı bir şekilde icra edilmektedir. Bizim tek hedefimiz teröristlerdir. Ülkemize, sınırlarımıza yönelik hamle teşebbüsünde yer alan teröristlerin etkisiz ayla getirilmesi bizim temel hedefimizdir. Biz bu harekatı planlarken ve icrası esnasında bilhassa sivillerin, çevrenin, kültürel ve dini yapıların herhangi bir şekilde zarar görmemesi için tekrar tekrar olduğu gibi azami hassasiyet gösterdik. Bu operasyonda da bu konuda son derece titiz ve hassas edinmek suretiyle faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Mehmetçiğin nefesi teröristlerin ensesinde. Terör yuvalarının bir an önce ortadan kaldırılması için faaliyetlerimiz en son terörist etkisiz hale getirilinceye dek kararlılıkla devam edecektir.”
Mehmetçiğin büyük bir kahramanlık ve fedakarlıkla kendisine bahşedilen görevleri yerine getirdiğini vurgulayan Akar, Pençe Kilit Operasyonu’nda görev bölge personele başarılar diledi. Bakan Akar beraberindeki TSK komuta kademesi ile sabahın ilk ışıklarına değin Harekat Merkezi’nde Pençe Kilit Operasyonu’nu peşine düşüp takip etti.

Utku Yıldırım
 

sizlere www.birnumarayiz.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: