Bakan Albayrak’tan ÖTV ve KDV müjdesi

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, vergi denetim toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Konuşmasında 6 başlıkta KDV ve ÖTV indirimi müjdesini veren Bakan Albayrak, “Otomotiv, beyaz eşya, mobilya ve konutta KDV indirimleri yapılacak. İndirimler yarından itibaren geçerli olacak” dedi. Bakan Albayrak ayrıca “Enflasyonla Topyekün Mücadele Programına destek veren firma sayısı 2 bin 500’ü aştı” ifadelerini sözlerine ekledi.

Bakan Albayrak’ın açıklamalarından satır başları:

İNDİRİM YÜZDE 10’U AŞABİLİR
“Ekonomide tüm göstergelerde oldukça pozitif gelişmeler sağladık. Enflasyonla topyekün mücadele kapsamında bugün itibariyle programa destek veren STK ve firma sayımız 2.500’ü aştı. Tüm Türkiye çapında müthiş bir rakama ulaştık. Ben bu önemli sürece destek veren firmalarımıza tek tek teşekkür ediyorum. Kur ve faizdeki trend aşağı yönlü oldukça ve Enflasyonla Mücadele Programı kapsamında indirim yüzde 10’u aşabilir.

MEVDUAT FAİZLERİ YÜZDE 20’NİN ALTINA İNDİ
Özellikle sağladığımız güçlü koordinasyonun yanı sıra kredi faizlerinde 1 aylık süreçte çok ciddi pozitif sonuçlar alıyoruz. Yüzde 40-50’lerin konuşulduğu süreçten bugüne geldiği nokta yüzde 30’ların altına, mevduat faizleri de yüzde 20’lerin altına inmeye başladı. Bu çok güzel bir süreç. Yeterli mi değil. Reel ekonomi açısından baktığınızda finansman, finansmana erişim çok önemli.

BİZZAT TAKİP EDİYORUM
Bankalarda yakaladığımız bu sürecin piyasaya olumlu yansıdığını görüyoruz. Vatandaşlarımızın sorun yaşamamasını ben bizzat kişisel olarak takip ediyorum. Bankalar ile sorun yaşayan vatandaşlarımız için oluşturduğumuz 0850 222 2335 nolu çağrı merkezini çok önemli görüyorum. Bizzat bakanlığımız ve ben takip ediyoruz. Gerek para politikaları, gerek maliye politikaları noktasındaki gelişmelerimiz çok başarılı sürüyor. Türkiye için olumlu sürecin başladığını çok net ifade edebiliriz. Bizim 7/24 çalışma tempomuz var.

6 BAŞLIKTA KDV VE ÖTV İNDİRİMİ GELİYOR
Bakan Albayrak, yıl sonuna kadar 6 başlıkta KDV ve ÖTV indirimin devreye alıyoruz derken indirimlerin yapılacağı sektör ve ürünleri de açıkladı.

1- Beyaz eşya sektöründe ÖTV oranlarını yıl sonuna kadar sıfıra indiriyoruz.

2- Konut satışlarında KDV oranını yüzde 18’den 8’e indirim uygulamasına yıl sonuna kadar devam ediyoruz.

3- Mobilya sektöründe KDV oranını yüzde 18’den 8’e indiriyoruz.

4- Tapu harçlarının yüzde 4’ten 3’e indirilmesini yıl sonuna kadar devam ettiriyoruz.

5- 1600 cc altı motorlu araçlarda var olan ÖTV uygulamasında 15’er puanlık indirime gidiyoruz.

6- Ticari araçlarda KDV oranlarını yüzde 18’den yüzde 1’e indiriyoruz.

 

Kaynak : Lalegul haber

Bir önceki yazımız olan Dolar ve Euro'da hareketli dakikalar! Sert düştü başlıklı makalemizde dolar düşüşte, dolar fiyatları ve euro fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
Google ve Rusya karşı karşıya

Dünyanın en çok tercih edilen popüler...

Mustafa Ceceli – Aşkım Benim

Mustafa Ceceli'nin Aşkım Benim müziği sizlerle...

İstanbul kulak burun boğaz tedavisi

İstanbul kulak burun boğaz merkezimizde uzman...

Kapat